Na završnoj svečanosti projekta My Green Network mladi iz šest bh. medresa predstavili su kroz prezentacije svoje projekte, od ideje, preko realizacije do potpune implementacije. Također, pokazali su kako će u budućnosti njihovi projekti biti od koristi i funkcionalni u lokanim zajednicama. Ovdje ukratko predstavljamo osam projekata koji su realizirani u Visokom, Sarajevu, Tuzli, Mostaru, Cazinu i Travniku. Pored brošure o ovim projektima dostupan je i video o samim projektima.
S projektom 'Zeleni otok' mladi u Visokom nastoje doprinijeti uklanjanju onečišćenja i potaknuti prakticiranje reciklaže. Pored kanti za razdvajanje plastičnog i limenog otpada u učionicama, u dvorištu svoje škole su postavili i reciklažni kontejner kojeg su ukrasili različitim biljakama. Sredstva od prodaje sadnica ovih biljaka i recikliranja plastičnog i limenog otpada usmjerit će u učenički fond za ekskurzije i druge aktivnosti.
Sarajevo je dobilo novo mjesto za odmor, ali i obnovljivi izvor energije. Solarna klupa bit će na raspolaganju turistima i svim građanima koji posjete dvorište Medrese koje je dio turističkog kompleksa Gazi Husrev-begovog vakufa. U okviru drugog projekta nazvanog 'Odpedalajmo u bolju budućnost' mladi su postavili stalak za parkiranje bicikala ispred Istiklal džamije. U sarajevskim džamijama podijeljeni su informativni letci i održana je tematska hutba posvećena podizanju svijesti o posljedicama klimatskih promjena.
Akciji projektnog tima Travničke medrese uklanjanja onečišćenja rijeke Lašve pridružila se i Općina Travnik, komunalno preduzeće Bašbunar i Udruženje ribolavaca iz Travnika. U okviru projekta 'Čista Lašva' mladi su učestvovali i u poribljavanju rijeke, te organizirali edukaciju građana i potpisivanje peticije kako bi utjecali na smanjenje količine otpada u rijekama.
Učenici će od sada u svojoj školi u Cazinu uz odgovarajuće kante moći razvrstavati plastični i papirni otpad koji će preuzimati komunalno preduzeće 'Čistoća', a kompostiranjem organskog otpada poboljšat će kvalitet zemljišta u školskom cvijetnjaku i voćnjaku. Također, ovim projektom njihova škola će od sada imati i parking za bicikla.
Uvidjevši da je jedan od problema građana u Tuzli nedostatak parking mjesta za bicikla, mladi su u okviru svog prvog projekta, nazvanog 'Let's Cycle', napravili mrežu parkinga ili stalaka za bicikla ispred 20 tuzlanskih džamija, promovirajući tako i mobilnu održivost i ekološki transport u gradskoj jezgri Tuzle. Također, nabavljena su i četiri bicikla koja će biti na raspolaganju učenicima Medrese u dvorištu ove šk
S ciljem poboljšanja energetske efikasnosti i smanjenja emisije stakleničkih plinova realiziran je i drugi projekat 'Svijetlimo tako da naša svjetlost ne šteti drugima', kojim su u džamiji ove škole, uz edulativnu kampanju o uštedi energije upotrebom ove vrste rasvjete, sve obične sijalice zamijenjene LED rasvjetom.
Zahvaljujući projektu 'Glas endema u pomoć' posjetitelji poznatog turističkog izletišta Rujište u Mostaru moći će se putem dvojezičnih info tabli upoznati s biološkom raznolikošću ovog prostora te dragocjenim informacijama o zaštićenim endemičnim vrstama biljaka koje su izložene uništavanju.
Mladi su organizirali izložbe, predavanja te objavili i podijelili posebnu brošuru educirajući građane o ovim vrstama, njihovoj važnosti za životnu sredinu i eko sistem.